Спецціни на апарати

Ускладнення після лазерної епіляції і методи їх попередження

  • 02 березня 2018
  • Переглядів: 7471

З появою такого методу перманентного видалення волосся, як лазерна епіляція, ми стикаємося не тільки з перевагами, але і з негативною стороною впливу лазерного променя. Погоня за красою і мрія отримати гладку шовковисту шкіру без волосся часто обертається опіками, вогнищами гіпо- та гіперпігментації, а то і посиленням росту волосся на ділянці, що підлягає епіляції. Щоб уникнути таких неприємних «бонусів» після епіляції, треба розібратися в причинах їх виникнення.

Можна виділити чотири основні причини виникнення опіків на шкірі після лазерної епіляції:

  1. Довжина хвилі лазерного апарату;
  2. Наявність засмаги або природного пігменту на шкірі (особливо стосується власників IV-VI типів шкіри по Фітцпатріку);
  3. Грубі помилки лазерного фахівця;
  4. Технічна несправність лазерного обладнання.

Розберемо кожну причину окремо.

Довжина хвилі.

Для епіляції застосовуються чотири види лазерних систем: рубіновий, александритовий, діодний, довгоімпульсний неодимовий лазер. Ці лазери генерують промінь в червоному і ближньому інфрачервоному діапазоні спектру в максимумі поглинання меланіном.

Рубіновий лазер з довжиною хвилі 694 нм дуже добре поглинається меланіном шкіри і волосся, причому на темній шкірі відбувається селективне поглинання лазерного випромінювання поверхнею шкіри, не доходячи до цибулин волосся. Через дуже малу глибину проникнення променя в шкіру (менш як 1 мм) вся енергія рубінового лазера поглинається епідермісом, що веде до посиленого нагрівання і при наявності засмаги або темного пігменту шкіри веде до опіків різного ступеню тяжкості, гіпер- і гіпопігментації, появи післяопікових рубців. Тому його застосування можливе лише на світлій шкірі з темним волоссям.

Александритовий лазер з довжиною хвилі 755 нм поглинається меланіном трохи слабше рубінового, але глибина проникнення променя в шкіру становить 2 мм. У порівнянні з рубіновим лазером менше нагріває епідерміс, що робить його менш небезпечним і дозволяє застосовувати на I-III фототипу шкіри по Фітцпатріку. Але навіть легка засмага може обернутися опіками і ранами, що довго не гояться. Область застосування - світла шкіра і темне волосся.

Діодний лазер з довжиною хвилі 810 нм є «золотим стандартом» епіляції. Має багато переваг у порівнянні з александритовим і рубіновим лазером. Проникає в шкіру на глибину до 4 мм, що дозволяє ефективно видаляти навіть глибоко розташовані фолікули. Має значно менший коефіцієнт поглинання меланіном, ніж попередні лазери, проте, все ще зберігає принцип селективного фототермолізу, він знищує цибулини волосся без пошкодження інших шкірних хромофорів. Слабо поглинається меланіном шкіри, що дозволяє безпечно працювати з усіма фототипами. Важливо, що коефіцієнт поглинання води (так звана «чиста тканина») практично дорівнює нулю, таких властивостей більше не має жоден лазер. Це означає, що при лазерній епіляції пошкоджуються тільки пігментовані фолікули волосся без нагрівання навколишніх тканин і, отже, без впливу на нецільові хромофори. При правильно підібраній потужності променя і ширині імпульсу опіки виключені. Можна ефективно видаляти будь-яке волосся, крім сивого, рудого і пушкового.

Довгоімпульсний неодимовий лазер з довжиною хвилі 1064 нм має інший принцип дії. Незважаючи на значну глибину проникнення в шкіру (до 6-8 мм), він слабо поглинається пігментом меланіном і гемоглобіном крові (див. таблицю). Вважається найкращим для безпечного видалення чорного волосся на V-VI фототипах шкіри за принципом гомогенного фототермолізу (відрізняється від селективного тим, що поглинання йде відразу за двома або кількома шкірними хромофорами). Але по ефективності явно поступається діодному і александритовому лазерам. Неодимовим лазером можливе видалення тільки чорного волосся. Для роботи на темній шкірі зі світлим волоссям неодимовий лазер не ефективний. Крім того, при роботі на великих потужностях зростає ризик опіків з подальшою гіпер - і гипопігментацією. Гіпопігментація - це локальна загибель меланоцитів, що може призвести до виникнення раку шкіри.

Таким чином, зі збільшенням довжини хвилі знижується ймовірність виникнення опіків шкіри після епіляції і діодний лазер є найкращим вибором.

Засмага і пігмент на шкірі.

Оскільки меланін є природним хромофором і селективно поглинає лазерне випромінювання червоного та ближнього інфрачервоного діапазону, лазерна епіляція буде неефективна на засмаглій шкірі. Чому? По-перше, відбувається конкурентне поглинання меланіном на поверхні шкіри, що веде до опіків. По-друге, вся енергія буде поглинута на поверхні і залишкової потужності не вистачить для руйнування волосяного фолікула. Отримуємо опіки на шкірі без ефекту видалення волосся. Тому для безпечної епіляції необхідно почекати не менше 2 тижнів після засмаги, а далі якісна епіляція вже залежить від досвідченості лазерного фахівця.

Грубі помилки лазерного фахівця.

Якщо з лазером працює новачок або досвід ще недостатній, ускладнення виникають при неправильно підібраній потужності лазерного випромінювання та тривалості імпульсу для заданого фототипу шкіри. Перш за все, опіки виникають на шкірі відразу після засмаги, якщо не витриманий двотижневий інтервал. Лазер має контактний спосіб охолодження, що вимагає від фахівця тримати голівку руків’я лазера в щільному контакті з шкірою пацієнта під час кожного імпульсу. Саме з цієї причини в лазерній епіляції так само використовується гель для ультразвуку. Якщо головка лазера в момент видачі лазерного імпульсу не торкатиметься шкіри пацієнта, тоді це може викликати опік. Пора року також впливає на виникнення небажаних побічних ефектів. Наприклад, на білій шкірі не можна працювати на високих параметрах однаково взимку і влітку, через те що влітку відкриті ділянки шкіри піддаються інсоляції навіть без навмисного відвідування пляжу. Отже, висока потужність лазерного випромінювання, яка безпечно застосовувалася для цієї шкіри в холодну пору року, влітку може обернутися опіками, гіперпігментацією, фолікулітом. Фолікуліт також виникає при відвідуванні лазні, сауни, басейну з хлорованою водою протягом перших 3 днів після епіляції (особливо це стосується епіляції ніг). Також варто утриматися від відвідування тренажерного залу 3 дні після лазерної епіляції, щоб уникнути фолікуліту (проявляється червоними плямами на шкірі в місцях проходження лазерного променя, іноді з'являються пухирі, заповнені водою). Якщо пацієнт побував на гірськолижному курорті взимку, обличчя було також піддано засмазі. Недосвідчений лазерний фахівець може легко залишити опіки при епіляції обличчя і шиї. Іноді при роботі з чорним жорстким волоссям згорілі волоски можуть прилипати до сапфірової голівки діодного лазера, що також призводить до опіку шкіри. Тому періодично потрібно протирати сапфірове скло і стежити за ідеальною чистотою наконечника лазера.

До помилок лазерного фахівця можна віднести так званий парадоксальний гіпертрихоз, коли спостерігається посилення росту волосся після курсу процедур, що особливо часто трапляється в області обличчя і шиї. Як правило, спостерігається у пацієнтів з темною шкірою, коли для видалення волосся використовуються низькі потоки енергії, що не перевищують часу термічної релаксації волосини, щоб уникнути поглинання імпульсу шкірою. При цьому волосся не руйнується, а тільки нагрівається, що призводить до стимуляції росту волосся. Те ж саме спостерігається при використанні низьких показників потужності на білій шкірі, коли волосся не руйнується, а тільки нагрівається. Тому при відвідуванні салону лазерної епіляції важливо потрапити до досвідченого фахівця, який врахує всі ці нюанси і проведе процедуру максимально якісно без побічних ефектів.

Технічна несправність лазерного обладнання.

Теж є частою причиною виникнення опіків на шкірі. Однак з'ясувати, чи правильно відкалібрована лазерна система, не може жоден лікар лазерної епіляції. Він може про це лише здогадуватися. Тут виключно може допомогти регулярна діагностика лазерних систем.

 
Популярні статті