Спецціни на апарати

Фотосенсибілізація

Фотосенсибілізація - явище підвищенної чутливості організму (частіше шкіри і слизових оболонок) до дії ультрафіолетового випромінювання. Деякі хімічні речовини (в тому числі лікарські засоби - деякі антибіотики, сульфаніламіди та ін.) І / або продукти їх перетворення в організмі, накопичуючись в шкірних покривах, є причиною фотоалергічних, фототоксичних і запальних процесів на ділянках шкіри, які піддавалися світловому (зазвичай сонячному) опроміненню. (Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії).

Фотосенсибілізація

Незважаючи на те, що з настанням сонячних днів у багатьох виданнях, що мають хоч якесь відношення до здоров'я та естетичної медицини, активно публікуються статті про шкоду сонця та фотоканцерогенез, кількість населення, що піддають свою шкіру сонячному опроміненню, не зменшується. Воно і не дивно, тому що процеси, котрі призводять до УФ - індукованого  старіння і фотоканцерогенезу, жодними суб'єктивними відчуттями не проявляються. Зовсім інше - сонячні опіки, які виникають після перших днів, проведених на пляжі, але до них, на жаль, більшість ставляться, як до нормальної реакції шкіри у перші дні активної інсоляції.

Фототоксичні реакції можуть бути викликані лікарськими засобами та іншими хімічними сполуками. Вони обумовлені не імунними механізмами і проявляються еритемою, що нагадує сонячний опік. Через кілька діб уражена шкіра починає лущитися. Можливі також набряк, везикули і міхурі.

Фотоалергічні реакції обумовлені імунними механізмами. Молекули фотосенсибілізуючих речовин під дією сонячного випромінювання утворюють вільні радикали, які потім зв'язуються з білками організму. В результаті виникають сполуки, які мають антигенні властивості і викликають алергічні реакції сповільненого типу. Клінічно фото алергія відрізняється від фототоксичних реакцій і нагадує, сверблячі дерматити (зокрема, алергічний контактний дерматит). Характерні ліхенізація, лущення і потовщення шкіри на відкритих ділянках тіла. У 5-10% хворих розвивається стійка сонячна еритема. При цьому висип зберігається після відміни фото сенсибілізуючої речовини і посилюється після кожного попадання сонячних променів на шкіру. Стійка сонячна еритема може протікати роками.

Американське управління з контролю  харчових продуктів і ліків FDA (Food and Drug Administration) попереджає, що фотореактивні речовини можуть міститися у дезодорантах, антибактеріальних милах і інших косметичних продуктах, а також у багатьох ліках. Фотосенсибілізуючими властивостями володіють, наприклад, антигістамінні препарати, сульфаніламіди, деякі нестероїдні протизапальні засоби, антибіотики (наприклад, тетрацикліни, фторхінолони), деякі гормональні препарати. 

Наявність у тієї чи іншої речовини фотосенсибілізуючих властивостей ще не означає, що воно обов'язково викличе фотодерматит. Найбільше до розвитку фотодерматитів схильні жінки з тонкою слабо пігментованою шкірою. Однак це не означає, що інші можуть не остерігатися фотосенсибілізаторів. Справа в тому, що ризик розвитку фотодерматиту зростає, якщо чутливість шкіри до УФ-випромінювання з якихось причин підвищується. 

Речовини, що викликають фотоалергічні і фототоксичні реакції називають фотосенсибілізаторами, тобто речовинами-подразниками або провокаторами. Саме вони під впливом видимого світла (сонце, ультрафіолетова лампа в солярії, лазери, IPL системи) провокують прояви фотосенсибілізації.

Фототоксичні речовини, що діють і надійшли в організм ззовні, називають екзогенними фотосенсибілізаторами. Вони можуть надходити через їжу, дихальні шляхи, через безпосередній контакт зі шкірою - лікарські препарати, креми, мазі, побутова хімія, рослини, парфумерія.

Найчастіше реакції організму викликають екзогенні фотосенсибілізатори. До них відносять:

 • солі хрому, що використовуються в металах, сплавах;
 • еозин - хімічний барвник, що входить до складу косметичних засобів, таких як губна помада;
 • компоненти косметики - мускус, амбра;
 • сульфаніламідні, антигістамінні і кортикостероїдні мазі, креми зовнішнього застосування;
 • дьоготь;
 • рослини - щавель, лобода, борщівник;
 • компоненти етилового спирту;
 • харчові добавки;
 • миш'як;
 • ефірні масла-бергамот, лимон і ін.
 • процедури, пов'язані з відлущуванням, пілінги;

Лікарська сенсибілізація

При прийомі багатьох ліків і дії ультрафіолету на шкіру у багатьох виникає фотосенсибілізація. Таку форму її проявів називають лікарською фотосенсибілізацією. Вона проявляється на тлі прийому:

 • деяких видів тетрациклінів фторхінолонів; 
 • ретиноїдів;
 • сульфаніламідних препаратів; 
 • барбітуратів; 
 • фенотіазинів; 
 • гормональних препаратів (в тому числі протизаплідних засобів); 
 • нейролептиків; 
 • деяких серцево-судинних засобів.

При виявленні фототоксичних і фотоалергічних реакцій під впливом сонця або штучного УФ-випромінювання в першу чергу слід звернутися до фахівців-медиків. Тільки лікар може визначити джерела і методи корекції фотосенсибілізації.

З метою діагностики використовується фотопроба для визначення біодози випромінювань з сенсибілізаторами і без них. Після цього призначають курс корекції, що включає в себе усунення джерела фотосенсибілізації, виключення контакту з провокуючим фактором та за потреби медикаментозна терапія. Важливо з'ясувати природу фотосенсибілізації у пацієнта та визначити вид реакції: фототоксична чи фотоалергічна.

 
Популярні статті