Спецціни на апарати

Причини продовження росту волосся після лазерної епіляції. Як допомогти клієнту.

 • 02 березня 2018
 • Переглядів: 8327

Лазерна епіляція є найдієвішим методом позбавлення від небажаного волосся на тілі. Однак далеко не завжди мрія мати гладку шкіру без жорсткого волосся стає реальністю. Стійкий ріст волосся на тілі зумовлений низкою причин, в яких ми спробуємо розібратися.

Надмірний ріст волосся на тілі позначають два медичних поняття - гіпертрихоз і гірсутизм.

Гіпертрихоз - захворювання, при якому надмірно росте волосся на ділянках шкіри, яким це не властиво, не відповідає віку і статі конкретної людини.

При гіпертрихозі м'які пушкові волоски перетворюються в стрижневі пігментовані волосини, а зародкові можуть рости по всьому тілу і досягати довжини в 10 сантиметрів.

Гірсутизм - захворювання, при якому ріст волосся у жінок здійснюється за чоловічим типом.

Гіпертрихоз з різних причин зустрічається у людей обох статей. Це надмірна кількість і довжина волосся для даної ділянки тіла. Чоловіки від зайвого волосся на тілі, як правило, не страждають, а от жінкам ця проблема приносить багато неприємностей і викликає сильний психологічний дискомфорт. У людини існує два типи волосся: пушкове і стрижневе. Пушкове волосся виростає з одного типу волосяних цибулин. За своєю структурою пушкове волосся ніжне, тонке й коротке. Стрижневі волосини ж проростають з іншого типу волосяних цибулин. Даний тип волосся пігментований, волосся жорстке, грубе, товстіше. Під дією чоловічих статевих гормонів волосяні цибулини (фолікули) першого типу можуть перетворюватися в цибулини другого типу, і, відповідно, з них вже будуть виростати жорсткі волосини стрижневого типу. Зростання стрижневого волосся на гомілках і передпліччях прийнято вважати не пов'язаним з впливом чоловічих статевих гормонів. Виникнення зростання стрижневого волосся на інших ділянках тіла можна розцінювати як гірсутизм. Гірсутизм необхідно відрізняти від надмірного оволосіння (гіпертрихозу). Гіпертрихоз на противагу гірсутизму характеризується підвищеним ростом пушкового волосся. Дане зростання пушкового волосся не пов'язане з дією андрогенів і може бути наслідком різних обмінно-ендокринних порушень (наприклад, при недостатній функції щитовидної залози), приймання деяких лікарських препаратів (міноксидилу та інших), і, нарешті, спадкових і конституційних особливостей. Виняток становить так званий ідіопатичний гірсутизм, який не має зв'язку з гормональним дисбалансом. Треба сказати, що незначне зростання волосся на верхній губі, навколо пипок, уздовж серединної лінії живота від лобка до пупка або трохи вище пупка, часто відзначається і у ендокринологічно здорових жінок. Прийнято розрізняти первинний і вторинний гіпертрихоз. Первинний, або вроджений, зародковий гіпертрихоз - дуже рідкісне захворювання. Воно виражається в тому, що волосяні фолікули продукують знебарвлені тонкі волоски без мозкової речовини. При цьому виді гіпертрихозу з самого дитинства вся поверхня шкіри людини, за винятком долонь і підошов, покрита цими волосками. Вторинний, або набутий, гіпертрихоз може бути спровокований цілим рядом причин. Наприклад, зниженою функцією щитовидної залози. Також вторинна форма гіпертрихозу іноді проявляється в місцях тривалого подразнення шкіри при втиранні мазей, носінні гіпсових пов'язок, у хворих на туберкульоз, остеомієліт (запалення кістки). Набутий гіпертрихоз буває також наслідком повторюваних травм або тривалого запалення.

Для профілактики гіпертрихозу при схильності до нього уникайте механічного або хімічного подразнення шкіри; також протипоказані деякі косметичні процедури: парафінові маски, масаж, різноманітні методи відлущування, опромінення ультрафіолетовими променями.

Гірсутизм - чисто жіноча проблема. При гірсутизмі тонкі, ледве помітні, так звані «пушкові» волосинки, які завжди присутні на тілі жінок, здатні перероджуватися в товсті, пігментовані, помітні волосини.

Оцінка гірсутизму у жінок з використанням шкали Феррімана-Голвея.

Для вимірювання ступеня гірсутизму використовують шкалу Феррімана-Голлвея, де розглядається рівень волосатості в дев'яти місцях тіла, а саме:

 • над губою;
 • на обличчі;
 • на грудях;
 • на животі;
 • на лобку;
 • на верхній частині рук;
 • на внутрішній поверхні стегон;
 • на верхній частині спини;
 • на нижній частині спини.

У кожному з перерахованих місць на тілі визначають рівень волосистості за цією шкалою, де максимальне значення, рівне чотирьом, показує виражену волосатість чоловічого типу.

Всі дев'ять показань складаються, якщо сума дорівнює 8-10, то можна говорити про фізіологічний гірсутизм, при 11-13 стан вважається граничним, а показник в 14 і більше балів говорить про те, що це вже патологія.

Слід розуміти, що покази шкали мають допустимі похибки, які залежать від територій, на яких проживають жінки і від їх віку. Так, у жінок старше 30 років нормальний показник може бути збільшений на 4 бали, а для мешканок Кавказу може бути додано ще кілька балів.

Причинами гірсутизму стає надмірність чоловічих гормонів в організмі. Найчастіше андрогени з'являються в надниркових залозах і в яєчниках.

Причинами можуть стати:

 1. вроджені дефекти надниркових залоз;
 2. полікістоз яєчників;
 3. хвороба Кушинга;
 4. гіпотиреоз;
 5. ожиріння;
 6. період менопаузи;
 7. приймання деяких медикаментозних препаратів.

Найчастіше оволосіння з'являється над верхньою губою, а також на підборідді, пипках і грудині. Ще одна область надмірного оволосіння - внутрішні поверхні стегон. При полікістозі яєчників на гірсутизм страждають до 95% жінок.

Оволосіння на обличчі при полікістозі яєчників

Яєчники збільшуються і починають продукувати підвищену кількість чоловічих гормонів - андрогенів, що сприяє появі гірсутизму, ожиріння і безпліддя. Після лікування жіночого статевого гормону прогестерону або проведення операції резекції частини яєчника ці явища зменшуються. Різко виражений гірсутизм може також з'явитися при пухлині яєчника.

При адреногенітальному синдромі (виникає при підвищеній функції кори надниркових залоз з виділенням великої кількості андрогенів) у жінок з'являються борода і вуса, ріст волосся по всьому тілу, на голові ж волосся випадає. Застосування в цьому випадку кортикостероїдних гормонів, які пригнічують вироблення андрогенів, призводить до зменшення гірсутизму. Якщо гірсутизм пов'язаний з пухлиною кори надниркових залоз (андростеромі), то допоможе тільки її видалення.

Існують інші причини гірсутизму, серед яких слід відзначити деякі захворювання центральної нервової системи (пухлини мозку, енцефаліти, розсіяний склероз, епілепсія).

Останнім часом спостерігається зростання лікарського гірсутизму, викликаного прийомом таких медикаментів, як анаболіки. Тривале лікування чоловічими статевими гормонами також призводить до зростання жорсткого темного волосся на обличчі. Одночасно у жінок спостерігається порушення менструацій і зниження тембру голосу. Після скасування андрогенів ці явища поступово зникають.

ЯК СТРИМАТИ РІСТ ВОЛОССЯ НА ТІЛІ?

Перш за все, досвідчений лікар постарається видалити або блокувати джерело надлишкової секреції чоловічих гормонів. Для його виявлення досліджується гормональний фон жінки, проводяться ультразвукові та рентгенологічні дослідження.

При цьому, яка б терапія не була обрана, жінка повинна чекати результатів не раніше, ніж через 3-6 місяців. Але вже зараз можна прислухатися до порад з профілактики гірсутизму.

За допомогою дієти можна ефективно знизити рівень андрогенів в гладких жінок. Тому пацієнтам з ожирінням рекомендується раціон з низьким вмістом легкозасвоюваних вуглеводів. Доведеться не тільки схуднути, але і постаратися утримати знижену вагу.

Неправильно підібрані креми (особливо на основі ланоліну) при тривалому застосуванні підсилюють ріст волосся над верхньою губою і на підборідді. Тому не потрібно наносити живильні креми, особливо ті, що містять гормональні і біостимулюючі речовини, на нижню третину обличчя. Так, вони покращують живлення шкіри, але разом з тим створюють сприятливе середовище для появи і зростання волосяних цибулин.

Теплові косметичні процедури, також як подразливі і розсмоктуючі маски, підсилюють мікроциркуляцію крові і лімфи, покращують кровопостачання волосяних цибулин і, таким чином, сприяють зростанню зайвого волосся. Тому, якщо у вас є волосся на обличчі, це однозначне протипоказання для використання інфрачервоного теплового випромінювання, кварцу, сонячних ванн, парафінових масок і тому подібних процедур.

Креми, що містять колаген, еластин та інші біодобавки, підходять тільки для жінок після 40 років, інакше також можна посилити небажаний ріст волосся на обличчі.

Часом лікарі спеціально призначають жінкам чоловічі статеві гормони як ліки від маткових кровотеч, мастопатії, раку молочної залози, Аддісонової хвороби, акромегалії. Андрогени входять і до складу гормональних контрацептивів. При прийманні чоловічих статевих гормонів ріст волосся на обличчі й тілі посилюється - по суті, це побічний ефект лікування.

Якщо при обстеженні виявлена кіста або пухлина яєчників, наднирників або гіпофізу, то необхідна операція. Після неї одужання буває остаточним, і гормони пити вже ні до чого.

 
Популярні статті