Спецціни на апарати

Огляд сучасних методів видалення новоутворень в практиці лікаря естетичної медицини

 • 06 серпня 2018
 • Переглядів: 8337

Шкіра - найбільший за площею орган людини. Вона несе велике багатофункціональне навантаження.

Для лікаря естетичної медицини важливо знати і вміти класифікувати різні новоутворення при огляді пацієнта. Тому в даній статті розглянемо загальну інформацію про новоутворення і методи їх видалення.

У процесі життєдіяльності людини в шкірі відбуваються різні процеси, як фізіологічні, так і патологічні.

Патологічні процеси можуть призводити до появи різних новоутворень.

Існує багато видів новоутворень шкіри. Їх класифікація за різними характеристиками наступна. За часом їх появи вони діляться на вроджені і набуті, ювенільні (виникають в юному віці) і сенільні (виникають в старечому віці).

За походженням новоутворення можна розділити на первинні і вторинні. Первинні формуються власне з тканин шкіри і її придатків. Вторинні - це ті, які метастазують в шкіру з вогнищ іншої локалізації.

Новоутворення шкіри і її придатків діляться на доброякісні, передракові (преканкрози) і злоякісні (власне рак). Лікар естетичної медицини має право видаляти тільки доброякісні новоутворення, але при цьому повинен грамотно проводити диференційну діагностику для виключення помилок в роботі. Розглянемо доброякісні новоутворення більш докладно.

Всі вони походять з різного роду тканинних структур шкіри: судин, клітин епідермісу, дерми, сальних залоз, нервової тканини та ін.

Розділимо доброякісні новоутворення умовно на новоутворення судинного і несудинного характеру, тому що принцип видалення таких новоутворень відрізняється.

До новоутворень шкіри несудинного характеру відносять: атероми, бородавки (фото 1), кондиломи (фото 2), контагіозний молюск (фото 3), кератоми, ксантоми, шкірний ріг, ліпоми, мозолі, невуси (родимки), нейрофіброми, папіломи, фіброми та ін.

бородавки

Фото 1. Бородавки

кандилома

Фото 2.  Кондилома     


Контагиозный моллюск

Фото 3. Контагіозний молюск


Новоутворення судинного характеру діляться на: телеангіоектазії, гемангіоми (капілярні, кавернозні) (фото 1), лімфангіоми, ангіокератоми (фото 2), полум'яний невус (фото 3) та ін.


   

Гемангіома

Фото 1. Гемангіома


Ангіокератома           

Фото 2. Ангіокератома


Полум'яний невус


Фото 3. Полум'яний невус

Диференціальна діагностика доброякісних новоутворень полягає в:

 • огляді і опитуванні пацієнта;
 • зборі анамнезу;
 • візуальній оцінці самого новоутворення;
 • оцінці загальноклінічних і спеціальних лабораторних аналізів перед проведенням процедури видалення;
 • ультразвуковій діагностиці шкіри (для уточнення глибини проникнення і розповсюдження новоутворення);
 • біопсії частини новоутворення або всього об'єкта з гістологічним дослідженням (під час хірургічного втручання можливо видалити частину пухлини - інцизійна біопсія, або все новоутворення цілком з підлеглими тканинами - ексцизійна біопсія).

Доброякісні новоутворення відрізняються від передракових і злоякісних новоутворень.

Ці відмінності називаються сприятливими ознаками доброякісних новоутворень:

 1. Повільне зростання новоутворення шкіри.
 2. Стабільна форма - рівномірне і симетричне збільшення новоутворення в міру росту організму.
 3. Природний, однорідний, стабільний колір новоутворення, пігментація не поширюються за межі новоутворення
 4. Наявність волосся на невусі.
 5. Наявність капсули.

Тканина доброякісних новоутворень шкіри хоч і є атиповою структурою, але не є небезпечною і не має тенденції до метастазування. Однак якщо новоутворення постійно травмується - піддається впливу механічних, хімічних та фізичних чинників, - воно може перероджуватися в злоякісне (наприклад: трансформація невуса).

Також необхідно оцінювати стан всього організму: за останні роки пацієнт відчуває себе задовільно, немає втрати ваги, реґіонарні лімфовузли спокійні - це свідчить про фізіологічні процеси в організмі.

Якщо з'являються суб'єктивні відчуття (свербіж, печіння, біль) в області новоутворення шкіри, з'являються ознаки запалення; виразка, яке тривалий час не загоюється і кровоточить; зростання пухлини поширюється в сусідні тканини - такі ознаки розцінюються як несприятливі.

Якщо є сумніви в доброякісному характері новоутворення, то пацієнта необхідно відразу направити на консультацію до онкодерматолога.

Якщо таких сумнівів не було, то після видалення новоутворення необхідно зібрати матеріал видаленої тканини в ємність з формаліном і відправити на гістологічне дослідження. Видаляючи доброякісне новоутворення, необхідно намагатися не пошкодити тканини, які будуть передані на гістологічне дослідження. Матеріал на дослідження відправляється кур'єром в лабораторію з супровідними документами (в яких вказується передбачуваний діагноз, місце ексцизії, кількість об'єктів, дата забору, ПІБ пацієнта, ПІБ лікаря, пошта та телефон для зв'язку). Можливі протипоказання до процедури видалення:

 • алергічні реакції;
 • рани і пошкодження шкіри, наявність гнійно-запального процесу в місці впливу;
 • інфекційні захворювання;
 • гіпертермія;
 • гострі і хронічні захворювання в стадії загострення;
 • декомпенсовані захворювання органів ендокринної системи;
 • гострі захворювання серця і судин;
 • наявність водія ритму серця;
 • автоімунні захворювання;
 • онкологічні захворювання;
 • психічні розлади, страхи;
 • епілепсія;
 • інтенсивна засмага і приймання фотосенсибілізаційних препаратів (при деяких методах видалення);
 • вагітність, період годування грудьми;
 • вік до 10 років.

Вибір методу видалення новоутворення повинен бути строго індивідуальним. Видалення новоутворень проводиться за допомогою різних методів - апаратних і неапаратних.

Одним з перших методів був хірургічний метод (в певний період часу він був єдиним гарантованим методом видалення). Видаляли новоутворення шляхом висічення за допомогою скальпеля та інших хірургічних інструментів. Для даного способу видалення характерна високий ступінь контамінації кров'ю інструмента, рук хірурга та інших матеріалів, тому що відбувається кровоточивість дрібних і більших судин, що живлять новоутворення під час процедури. Даний метод вимагає стерильний або одноразовий інструмент, додаткову дезінфекцію тканин, тампонаду судин в рані після ексцизії. Потрібна обробка рани (місця ексцизії) кремом з антибіотиками протягом 14 днів, аж до призначення антибактеріальних препаратів всередину.

Потім стали застосовувати кріодеструкцію новоутворень, проте даний метод трудомісткий, важко контрольований і вимагає витратний матеріал (рідкий азот), який має властивість швидко випаровуватися. Висока частота появи рубців після проведення кріодеструкції і низька ефективність - відсутність результату після декількох процедур, були причиною відмови від широкого застосування даного методу.

Високі вимоги до безпеки проведення операцій з видалення новоутворень, і в першу чергу - до швидкої коагуляції живлючих судин, привели до появи методів видалення, які забезпечують під час проведення операції практично повну відсутність крові.

Це досягається шляхом застосування наступних апаратних методів.

 1. Електрокоагуляція - припікання поверхневих новоутворень скальпелем, петлею або голкою, які розжарені впливом електричного струму.
 2. Діатермокоагуляція - (діатермія + коагуляція) - метод коагуляції тканин з метою їх руйнування, розсічення або видалення, заснований на впливі змінним електричним струмом високої частоти і великої сили, що викликає підвищення температури тканин.
 3. Радіохірургічний метод - в даному методі використовується радіоніж, який направлено випромінює високочастотні радіохвилі і розсікає тканини.
 4. Три перерахованих методи застосовуються з кінця 20 століття.
 5. Плазмова коагуляція.

В останні роки до апаратних методів додався ще один - метод плазмової коагуляції, яка виконується, наприклад, апаратом «Medicalaser Mediplasm» (фото 1).

Фото 1. Апарат плазмової коагуляції «MEDIPLASM».

Коагуляція даними апаратом проводиться за допомогою холодної плазми, при цьому під час видалення не нагріваються здорові тканини і не виникає опіковий валик.

Перевагами даного апарату є:

 • компактність;
 • мінімальна вага;
 • акумуляторна система зарядки (до 7 годин роботи);
 • одноразові голки.

Перераховані вище методи ультразвукової, електро-, радіо-, термо-, плазмової коагуляції прекрасно справляються із завданням по видаленню новоутворення, але є контактними, що в повному обсязі не задовільняло вимоги лікарів, тому йшов подальший розвиток медичної техніки.

У сучасній медицині і косметології з'явилися неінвазивні і неконтактні методи, і такими є лазерні апаратні методи. Лазерний промінь «працює» дуже точно, з мінімальним пошкодженням навколишньої тканини. До лазерних методів видалення новоутворень відносяться СО2 і діодне лазерне видалення. Видалення новоутворень відбувається в результаті абляційної дії лазерного променя.

Переваги видалення новоутворень діодними і СО2 лазерами:

 • СТЕРИЛЬНІСТЬ - лазерний промінь має бактерицидну дію;
 • ВІДСУТНІСТЬ КРОВІ - коагулює судини під час впливу;
 • ШВИДКЕ ЗАГОЄННЯ - без формування рубця або шраму;
 • ІДЕАЛЬНИЙ КОСМЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ - в порівнянні з іншими методами забезпечується кращий контроль глибини пошкодження тканин.

Розглянемо характеристики сучасних лазерних апаратів, що застосовуються в методиці абляційного термолізу на прикладі лазерних апаратів українського виробника - компанії «Медікалазер».

1. СО2-лазери (фото 2, 3).

Генерують хвилі довжиною 10600 мкм великої потужності.

Забезпечують абляцію до 1500 мкм (1,5 мм) і глибоке прогрівання тканин.

Дані лазери також застосовуються для фракційного омолодження - їх вплив скорочує шкірний клапоть і створює виражений ліфтинг.

СО2-лазери
Фото 2. СО2-лазер Pixel                                     Фото 3. СО2-лазер Pixel Plus


2. Діодні лазери з довжиною хвилі 908 нм (фото 4, 5).

Застосовуються в 2 методиках - абляційного термолізу і неінвазивної трансдермальної коагуляції судин до 1 мм в діаметрі і неконтактного видалення новоутворень. Цими лазерами успішно коагулюються судини як артеріального, так і венозного русла, а також видаляються різні новоутворення.

                  


Фото 4. Діодний лазер Star Vein mini        
Фото 5. Діодний лазер Dr. Vein

Апарат Star Vein mini - досить компактна система, за формою корпуса і дисплея схожа на звичайний планшет. Він легко транспортується і може застосовуватися для надання послуг в мережі салонів або клінік. А апарат Dr. Vein - настільна версія апарата з хорошим репутаційним ефектом для клінік високого рівня.

Діаметр лазерного променя в цих апаратах регулюється в межах від 0,5 мм до 1,5 мм, що полегшує роботу з різними розмірами доброякісних новоутворень і телеангіоектазій.

Якщо ви плануєте відкривати клініку або приватний кабінет косметолога і підбираєте собі обладнання, то можна порекомендувати в першу чергу розглянути лазерне обладнання, яке є найбільш ефективним і безпечним для неконтактних методів видалення новоутворень.

 

Високочастотний апарат Doctor vein new
Високочастотний апарат Doctor vein new

Високочастотний апарат Doctor Vein new - чудовий коагулятор. Апарат Doctor Vein new забезпечує високу якість проведення процедур, а також легкість і комфорт в роботі косметолога завдяки наявності зр..
Подробнее..

62 050 грн.

MediPlasm (блефаропластика)
MediPlasm (блефаропластика)

Апарат квазінейтральної плазми MediPlasm - чудовий малогабаритний апарат, який дозволяє легко і комфортно для косметолога проводити потрібні клієнтам процедури. Висока якість комплектуючих і збірки а..
Подробнее..

25 550 грн.

Популярні статті