Спецціни на апарати

Гіперпігментація. Причини виникнення і методи впливу на небажаний пігмент.

Гіперпігментація займає перше місце серед дефектів шкіри, які можуть легко зіпсувати настрій і навіть створити умови для комплексів у молодих дівчат і жінок старшого віку; крім цього, пігмент часто погано піддається лікуванню. Як позбутися гіперпігментації Гіперпігментація зачіпає жінок і чоловіків всіх етнічних груп, найчастіше в середньому віці і старше, однак може з'явитися і в набагато молодшому віці. Клітини, що відповідають за пігмент шкіри, називаються меланоцитами. Кількість меланоцитів відповідає за колір шкіри; чим більше меланоцитів, тим шкіра темніша. Пігмент меланін виробляється під дією сонячних променів і ультрафіолету і є природним фактором захисту шкіри. Гіперпігментація, поява темних ділянок шкіри, відбувається в результаті надмірного утворення і осадження меланіну. Гіперпігментація - це не завжди лише косметичний дефект. Іноді поява на шкірі швидко зростаючої темної плями служить тривожним сигналом розвитку меланоми - дуже агресивного раку шкіри з летальністю до 95%. Меланома вимагає негайного хірургічного втручання з метою порятунку життя і не має ніякого стосунку до косметології, про яку ми говоримо в цій статті.

Причини гіперпігментації

  1. Післятравматична гіперпігментація. Спостерігається після ураження шкіри від акне, псоріазу, опіків, тертя і навіть деяких професійних процедур догляду за шкірою. Починає зникати у міру відновлення шкіри.
  2. Лентиго, або вікові плями. На 90% до них схильні люди зі світлою шкірою середнього віку. Швидше за все, лентиго виникають під дією ультрафіолету і не обумовлені процесом старіння.
  3. Мелазма. Обумовлена гормональним дисбалансом під час вагітності, при дисфункції щитовидної залози, а також при використанні протизаплідних таблеток і замісної гормональної терапії. Найчастіше мелазма важко піддається лікуванню.

За глибиною залягання пігментація буває:

  • Епідермальна (поверхнева) пігментація - розташована близько до поверхні шкіри, викликана тривалим перебуванням на сонці (сонячні лентиго, веснянки);
  • Дермальна (глибока) пігментація - зазвичай розташована в шкірних шарах (невус Ота);
  • Змішана дермально-епідермальна пігментація - проходить через поверхневі і глибокі шари шкіри. Мелазма є прикладом змішаної пігментації.

Методи лікування гіперпігментації

Гіперпігментацію можна лікувати за допомогою відбілювальних кремів, хімічних пілінгів, кріодеструкції, фототерапії та лазера.

Використання відбілювальних кремів

причини гіперпігментації

Найбільш доступний засіб - освітлювальний крем. Раніше застосовувалися освітлювальні креми від пігментних плям на основі гідрохінону - похідного фенолу з притаманними йому властивостями. Але після знайдених доказів його шкоди для здоров'я людини, на зміну гідрохінону прийшов арбутин. Його добувають з листя мучниці, грушанки і чорниці кавказької.

Здатність арбутину освітлювати шкіру заснована на блокаді тирозинази, яка бере участь в меланогенезі. Схожі властивості має дигідрокверцетин - антиоксидант натурального походження, що виділяється з окоренкової частини сибірської модрини. Ефективний крем проти гіперпігментації обов'язково повинен містити в своєму складі будь-яку з цих речовин.

Відбілювальний ефект має косметика з вмістом ретиноїдів - похідних вітаміну А, який у великій кількості міститься в горобині, абрикосах, шипшині, смородині та інших червоних і зелених фруктах, овочах і ягодах. Ретиноїди діють більш агресивно, прискорюючи життєвий цикл клітин і змушуючи їх відмирати швидше, ніж треба. В результаті відбувається активна зміна шкірного покриву і вироблення нових кератиноцитів.

Однак використання кремів при лікуванні гіперпігментації дозволяє тільки освітлити пігмент, а не повністю видалити його.

Метод хімічного пілінгу

Хімічний пілінг передбачає нанесення на шкіру хімічних агентів, що призводить до активного відлущування шкіри. Ефективність цього методу лікування залежить від того, як глибоко проникає кислота в шкіру і які хімічні агенти при цьому використовуються.

Пілінги діляться на поверхневі, серединні та глибокі, тому за допомогою цього методу можна прибрати пігментні клітини, що залягають в різних шарах шкіри.

Безсумнівно, пілінги необхідно застосовувати з великою обережністю, уникаючи глибокого впливу на шкіру.

Сильне пошкодження може спровокувати формування післязапальної пігментації. З обережністю пілінг проводять і людям зі світлою шкірою, які мають часті рецидиви простого герпесу на обличчі. Традиційно використовується пілінг на основі ретинолу, молочної кислоти, трихлороцтової кислоти.

Використання високих концентрацій трихлороцтової кислоти може бути обмежено через високий ризик утворення некрозу (ділянки змертвіння шкіри), післязапальної гіперпігментації. У деяких випадках для того, щоб прибрати гіперпігментацію, використовують саліцилову кислоту і пасту з резорцином.

Через те що меланоцити чутливі до холоду, у випадках невеликих ділянок пігментації використовується кріотерапія (лікування рідким азотом). Однак вплив холоду позначається і на здоровій шкірі, при тривалому контакті шкіри з наднизькою температурою істотно зростає ризик відмороження здорових ділянок шкіри з некрозом і утворенням рубцевої тканини.

Метод селективного імпульсного світла

Іншою технікою лікування гіперпігментації є селективне імпульсне світло - фототерапія. Метод фотолікування дозволяє справлятися з пігментацією різного походження. Пігментні плями при цьому через кілька днів після процедури темніють і злущуються. Як правило, на цьому місці плями більше не з'являються. Але цей метод має недоліки. При впливі широкосмугового імпульсного світла опроміненню підлягають і ділянки шкіри без пігменту, і при неправильно підібраних параметрах є ризик опіку шкіри, що супроводжується посиленням пігментації, в тому числі і на здорових ділянках шкіри. Для фототерапії використовуються як класичні фотоепілятори IPL, так і Елос-технологія (530-1200 нм). Світлолікування вимагає професійного підходу і може успішно використовуватися тільки спеціально навченим персоналом.

Лікування гіперпігментації лазером

лікування гіперпігментаціїЛікування гіперпігментації за допомогою косметологічного обладнання є більш ефективним і дозволяє прибирати не тільки поверхневу, а й глибоку пігментацію. Тепер для лікування гіперпігментації використовуються лазери, що не чинять впливу на здорову шкіру або ж мають мінімальний вплив на неї. Це можливо завдяки процесу селективного фототермолізу. Цей термін означає вибіркове поглинання хвиль лазера різної довжини своїм хромофором. Спектр поглинання меланіну лежить в межах від 532 нм до 1064 нм.

Для лікування як поверхневих, так і глибоких пігментацій використовуються довгоімпульсні і короткоімпульсні лазери. У режимі довгих імпульсів працюють рубіновий лазер (694 нм), александритовий лазер (755 нм), діодний лазер (940 нм і 980 нм), неодимовий лазер (1064 нм). Імпульси довжиною від 2 до 300 мс дозволяють впливати на пігментацію та інші хромофори, зважаючи на істотне поширення тепла в тканини навколо пігменту, що є вкрай небажаним і призводить до перегріву шкіри, пошкодження білків шкіри і фолікулів волосся. Існують короткоімпульсні неодимові лазери з генерацією імпульсів від 0,3 мс до 0,8 мс, що значно зменшує кількість побічних явищ, але не є «золотим стандартом» в лікуванні пігментацій.

Сьогодні найкращим лазером для лікування пігментації будь-якої локалізації є неодимовий лазер з модуляцією добротності (Q-Switch). Особливістю даного лазера є імпульси довжиною в одну мільярдну частку секунди (наноімпульси), що дозволяє цілеспрямовано та ефективно нагрівати пігмент без пошкодження навколишніх тканин і нецільових хромофорів (холодна абляція).

Хвилі 532 нм (зелений спектр) добре абсорбуються меланіном, а велика довжина хвилі в 1064 нм тягне мінімальне пошкодження епідермісу і дає можливість працювати навіть з темною шкірою. Таким чином, неодимовий Q-Switch лазер дозволяє працювати як з епідермальною, так і зі змішаною пігментацією (мелазма). Відмінною особливістю наноімпульсних лазерів є короткий період реабілітації (3-4 дні) і відсутність змін рельєфу шкіри, що є великим плюсом при лікуванні гіперпігментації на обличчі та шиї.

У разі післятравматичної гіперпігментації іноді доводиться використовувати фракційний ербієвий і вуглекислотний лазери. Вони є абляційними, тобто видаляють пігмент разом з епідермісом і верхньою дермою, що вимагає більш тривалого реабілітаційного періоду від 1 до 3 місяців і уникнення повторної інсоляції обробленої шкіри шляхом використання сонцезахисних кремів.

Проте, звернення до грамотного фахівця і використання високоякісного обладнання зводить до мінімуму появу побічних ефектів при лазерному лікуванні пігментацій. При цьому не слід забувати, що використання сонцезахисних кремів є важливим фактором попередження появи повторної пігментації. Також не варто піддавати відкриті ділянки тіла тривалому контакту з сонячними променями.

 
Популярні статті